J.K.Rowling

29. srpna 2010 v 21:53 | Lussnape |  J.K.Rowling

                    J.K.Rowling          

          
    Životní osudy spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové by mohly ideálně sloužit jako inspirace pro románek z červené knihovny. Narodila se v roce 1965 (31.07.1965)
a dětství prožila v městečku Chepstow v blízkosti Bristolu. Od dětství ji přitahovala literatura. Nejenže ráda četla, ale v šesti letech začala psát příběhy, jejichž hrdinou byl králík. Nejoblíbenější dětskou hrou spisovatelky a její mladší sestřenky byly hry na kouzelníky a čarodějnice, které provozovalyspolečně se sousedovými dětmi. Údajně se Joannin nejmilejší kamarád jmenoval Lan Potter, ale jak spisovatelka tvrdí, její slavný literární hrdina je pouze výplodem fantazie a neměl žádný podobraz v konkrétním chlapci. Naopak Harryho kamarádka Hermiona je podle autorčiných slov v mnohém podobná spisovatelce v dětských letech.

J. K. Rowlingová vystudovala na univerzitě francouzštinu a klasickou filologii a posléze pracovala v různých profesích, hlavni jako učitelka nebo sekretářka. Jednoho dne roku 1990, když jela vlakem z Manchesteru do Londýna, se jí před očima objevil příběh malého čaroděje Harryho a Školy kouzel. Jenže ten si musel ještě nijaký čas počkat, než přišel na svět, respektive na papír. Když Rowlingová přišla o zaměstnání, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Provdala se tam za místního televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessika. Manželství se brzy nato rozpadlo a ona se vrátila zpit do Anglie, kde žila ze státní podpory, bydlela v malém vlhkém bytu a potýkala se s vážnými existenčními problémy.

Tehdy začala psát příběh malého kouzelnického sirotka Harryho Pottera - částečně to byl i únik od reality, která pro ni byla velmi frustrující. Protože neměla peníze na počítač, psala ručně a texty přepisovala na psacím stroji. Několik nakladatelství rukopis neznámé autorky odmítlo (Penguin, Harper Collins a Orion), z důvodu že knížka prý byla pro děti moc tlustá, ale jedno ne (Bloomsbury). Tak v roce 1997 vyšla v Anglii její první knížka - Harry Potter a Kámen mudrců. Nejprve v nákladu 500 kusu. Zájem čtenářů byl ale nečekaný a v první vlně se prodalo 70 000 výtisku. Americké nakladatelství Scholastic poté zaplatilo za americká práva přes sto tisíc dolaru.

Následovaly další tituly Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý Pohár, Harry Potter a Fénixův řád a naposledy Harry Potter a Princ dvojí krve. Svit zachvátila doslova "pottermánie", dokonce třetí díl museli knihkupci začít prodávat až odpoledne, když skončila škola, protože děti by šly stát fronty do knihkupectví. Čtvrtý díl šílenství ještě akceleroval, zrodil se svitový vydavatelský rekord - v Anglii se vydalo jeden a pul miliony výtisku, ve Spojených státech téměř čtyři miliony. V současné době autorka připravuje sedmý díl
Malý čarodějnický učedník Harry Potter změnil jako kouzelným proutkem život své stvořitelky. Zdá se, že bude ve své spisovatelské profesi první, kdo stane mezi miliardáři. Její obrovským tempem narůstající bohatství však není spojeno pouze s literární činností, ale dnes už vydělává více než na knížkách na zboží spojeném s jménem jejího hrdiny - hračkami počínaje a dětskými pyžamy konce. Její týdenní příjem prý činí kolem 600 000 liber. Našla si i novou lásku. Jejím partnerem je Neil Murray. V žebříčku nejlépe placených osobností svita se umístila na 24. místi hned za fenomenálním basketbalistou Michaelem Jordanem a nechala za sebou i proslulou Cher. Od královny dostala Rowlingová Řád britského impéria za přínos dětské literatuře. Její knížky o Harrym Potterovi byly přeloženy do desítek jazyku a prodávají se po celém sviti v milionových nákladech. U nás vyšlo všech sedm dílů nakladatelství Albatros. V současnosti je J.K.Rowlingová opět vdaná (s manželem Neilem Murrayem) a má tři děti. Nejstarší je Jessica z jejího prvního manželství, v roce 2003 se jí narodil syn David a v lednu 2005 přibyla Mackenzie Jean.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama